Дмитрий Чекалкин
#ЛюдськийФактор
Жодна крапля не вважає себе винною у потопі.
countelephants:
“Радянське кіно трішки більше, ніж повністю - кон'юнктурне лайно, позбавлене художнього смаку. Однак, трапляються серед цього шлаку й справжні шедеври, можливо, навіть проти волі своїх творців. Одним з таких фільмів є "Убити дракона" Марка Захарова. Автор не відзначився більш нічим хоч трохи талановитим, а потім і взагалі підтримав війну путіна проти України. Але біс із ним, він уже віддав богу душу. Все ж, падіння автора в подальшому не зменшує цінності фільму, знятого 1987 року. І в чому ж ця цінність? Зараз розповім.
Фільм є вільною інтерпретацією п'єси Євгена Шварца "Дракон" 1944 року і формально висміює нацизм. І сам фільм пронизаний еститикою нацзиму. Однак, за смисловим наповненням фільм є жорстокою сатирою зокрема на радянський лад, і в цілому на радянський/російський народ.
Дракон, який переписує історію, знищує архіви, відмовляється від свого слова, як тільки йому це стає зручним, відбирає дітей у матерів, але взамін вішає орден на груди - це держава. Бургомістр, обраний 17 разів підряд, який поводиться, як божевільний, не каже ні слова правди і перекручує всі поняття, перетворюючи їх сенс на протилежний - представники влади. Громадяни, які вважають, що єдиний спосіб вберегти себе від дракона - це мати власного дракона. Вчений, який по молодості думав, але потім порозумнішав і став "соображать". Мати, яка ридає за відібраним і убитим сином, але відразу заспокоюється, отримавши з рук самого дракона орден (славнозвісна біла "Лада"!). Люди, які отримавши свободу, відразу йдуть убивати, грабувати та гвалтувати, а наситившись насиллям, відразу знаходять собі нового тирана. Виявляється, для того, щоб зробити вільними людей, які не хочуть цього, мало вбити дракона.
Убити дракона, виявляється, досить просто. Але практично неможливо рабу убити дракона в собі. Для мене дуже показовими у цьому фільмі стали спроби архіваріуса Шарлеманя пояснити лицарю Ланселоту, чим такі страшні цигани (звільнення міста від яких вважається головною заслугою дракона). Архіваріус щось бекає, мекає: "Це страшні люди! Оці їхні пісні... Сукні... Дуже, дуже страшно". Він сам уявлення не має, чим же такі страшні ці цигани. Однак, його з дитинства привчили до усвідомлення того, що це страшні люди і вони це все заслужили.
Саме цього архіваріуса я згадую, коли дивлюся відео, де громадян росії, які підтримують війну в Україні, питають, чому вони її підтримують. І чую практично ту ж аргументацію: "Ну, вони догрались, їх попереджали! А чого вони?!". Однак, найбільше мене у цьому фільмі лякає інше. Коли Ланселот врешті перемагає дракона і поранениний переховується на болотах, громадяни проголошують переможцем дракона бургомістра, який все життя вірно служив дракону, і радісно роблять його новим диктатором. Ланселота ж просто забувають. Якби це відбувалося в Україні, то Ланселоту закидали б, що він піариться і взагалі барига. Українці, на жаль, теж поки що не готові вбити в собі клятого дракона. Однак, вони намагаються, хай для цього й потрібно було, щоб дракон напав”.
Продовжую вивчати людську природу у третьому виданні книги “Людський Фактор”.
Всі бестселери нашого Книжкового Клубу:
https://is.gd/BPsuJ3Справжня сатира від "Веселих Яєць" та інші тексти, що не підлягають цензурі Facebook - на моєму телеграм каналі
https://t.me/dmitriy_chekalkyn та на @BloggerClubSense